Pranje intimnog područja i svakodnevna pažnja
Iako tržište obiluje preparatima za intimnu higijenu, preporuka za većinu žena je nježno oprati genitalno područje jedan do dva puta dnevno, ovisno o individualnim potrebama, koristeći samo čistu vodu. Pranje se vrši u smjeru od vagine prema anusu. Time se izbjegava prijenos mikroorganizama analnog područja u područje vagine. Naravno, moguće je koristiti i nježne sapune koji su posebno namijenjeni za njegu intimnog područja. Kod njih je potrebno obratiti pažnju na to da imaju ph vrijednost od 3,8 do 4,5. Preparati za njegu kože tijela, kao to su obični sapuni ili gelovi za tuširanje, imaju ph 5,5 te nisu pogodni za korištenje na intimnim područjima jer mogu isušiti to područje, narušiti prirodnu floru vagine i dovesti do razvoja bakterijskih i gljivičnih infekcija. Također, prečesto i preagresivno pranje intimnih dijelova može biti štetno jer se sluznica pretjerano nadražuje te se uništava zdrava vaginalna flora. Nakon pranja je važno dobro osušiti intimno područje tapkanjem, najbolje čistim, nekorištenim ručnikom.
Žene se često osjećaju neugodno zbog mirisa vlastitih genitalija. Važno je naglasiti kako genitalije imaju svoj miris koji je uvijek prisutan i sasvim je normalna pojava. Često žene zbog navedenoga kao rješenje vide ispiranje vagine vodom što nije opravdano. Ispiranjem vagine i pretjeranim pranjem genitalija može se samo pogoršati situacija. Međutim, ako dođe do neobične promjene mirisa ili se javi neugodan miris (npr. miris koji podsjeća na ribu), potrebno je obratiti se ginekologu jer se vrlo vjerojatno radi o infekciji ili vaginozi.
Vrlo je važno i dobro oprati područje oko analnog otvora te međicu (prostor između vaginalnog i analnog otvora). Bakterije koje se normalno nalaze u crijevu prisutne su oko anusa te kod nepravilne higijene mogu prijeći do genitalnog područja te izazvati vaginalnu infekciju ili infekciju mokraćnih puteva. Iz istog razloga, važno je i da se nakon obavljanja nužde brisanje uvijek vrši od sprijeda prema natrag, a ne obrnuto.
Zdravlju intimnog područja žena može pridonijeti i korištenje pamučne odjeće i donjeg rublja koje omogućava koži da diše. Naime, sintetički materijali ne propuštaju zrak, povećavaju vlažnost u intimnom području te na taj način stvaraju idealno okruženje za rast štetnih bakterija. Također je iz istih razloga kod kupovine higijenskih uložaka važno dati prednost prirodnim materijalima. Kod pranja intimnog rublja i posteljine preporučuje se pranje na visokim temperaturama, uz dobro ispiranje jer ostaci deterdženta mogu nadražiti ovo osjetljivo područje te uzrokovati svrbež i pečenje.


Intimna higijena kod osjetljive kože
Osjetljiva koža je sklona iritacijama, svrbežu i crvenilu nakon korištenja čak i vrlo blagih proizvoda stoga je preporuka koristiti samo čistu vodu za pranje vanjskog genitalnog područja. Uz to se preporučuje korištenje prozračnog, pamučnog i dovoljno širokog donjeg rublja. Za njegovo pranje ne preporučuje se upotreba omekšivača rublja.
Higijena intimnog područja za vrijeme menstruacije
Za vrijeme menstruacije vrijede ista pravila kao i inače. Tijekom menstrualnog krvarenja moguće je i više puta dnevno oprati vanjske genitalije čistom vodom. Higijenske uloške treba mijenjati svakih 4 do 6 sati ako je krvarenje blago ili umjereno, a kod obilnog krvarenja to je potrebno činiti češće, barem svaka 2 do 4 sata. Tampon treba promijeniti svaka 2 do 3 sata. Preporučljivo je koristiti higijenske uloške od prirodnih materijala. S obzirom na to da većina uložaka na tržištu sadržava plastične materijale, oni mogu uzrokovati zadržavanje vlage na intimnom području te pogodovati umnožavanju mikroorganizama, a time i razvoju infekcija. Stoga menstrualne čašice imaju veliku prednost, ako se pravilno koriste, s obzirom da omogućavaju cirkulacije zraka oko vanjskog spolovila.
Dnevni ulošci su predviđeni za zadnje dane oskudnog menstrualnog krvarenja. Ako se dnevni ulošci primjenjuju zbog prisutnosti pojačanog iscjedka, koji jest kod nekih žena normalna pojava, kao i kod ovulacije i trudnoće, kao zdravija alternativa preporuka je mijenjate gaćice nekoliko puta dnevno kako bi se intimno područje održalo suhim.
Higijena intimnog područja u postmenopauzi
U menopauzi se zbog hormonalnih promjena smanjuje vlažnost vagine i vulve što može dovesti do pojave nelagode. U tom slučaju, preporučuje se izbjegavanje korištenja sapuna na intimnom području kako bi se izbjeglo dodatno isušivanje.


Intimna higijena kod spolnog odnosa
Preporučljivo je kod svakog spolnog odnosa koristiti zaštitne barijere poput kondoma kako bi se prevenirale spolno prenosive infekcije te prijenos bakterija koje mogu poremetiti zdravu floru vagine. Potrebno je obratiti pozornost i na čišćenje seksualnih pomagala i igračaka te na higijenu ruku.
Kod korištenja lubrikanata za vrijeme spolnih odnosa preporuka je koristiti lubrikante na vodenoj bazi kako bi se izbjegla iritacija intimnog područja. Važno je naglasiti da, iako se čini praktičnim izborom, slina nikako nije dobar lubrikant. Osim što nije dovoljnjo skliska i brzo se suši, njome se mogu prenijeti neke spolno prenosive bolesti, ali i značajno poremetiti vaginalna flora. Posljedično tome, povećava se rizik od nastanka bakterijske vaginoze i gljivične infekcije.
Nakon spolnog odnosa preporučljivo je ukloniti ostatke tjelesnih tekućina i lubrikanta sa spolovila. Preporuča se mokrenje neposredno nakon spolnog odnosa kako bi se isprali mikroorganizmi koji su tijekom spolnog odnosa ušli u mokraćnu cijev, čime se prevenira razvoj mokraćnih infekcija.
Pravilno održavanje higijene intimnog područja jest skup jednostavnih preporuka, stoga ih se treba svakodnevno pridržavati kako bi se sačuvalo zdravlje spolnog sustava i smanjio strah i zabrinutost oko problema o kojima je još uvijek mnogim ženama najteže pričati.