detox

Kako nas tradicionalno njegovanje obilja na blagdanskom stolu lako može dovesti do pretjerivanja u jelu i piću te posljedično do problema poput osjećaja težine, nadutosti, žgaravice, zatvora te povećanja tjelesne mase bitno je vratiti organizam u stanje bez navedenih tegoba na učinkovit način.

Naše tijelo ima vlastite mehanizme koji mu služe za vraćanje u ravnotežu i detox, odnosno prirodni proces eliminacije ili neutralizacije otrova i otpadnih tvari iz organizma. U tom procesu najvažniji organi su jetra i žuč, a sudjeluju i bubrezi, crijeva, koža i pluća. No, pretjerano uživanje u jelu i piću tijekom blagdana dodatno opterećuje detoksikacijske mehanizme. Jedna od  najboljih metoda za saniranje stanja organizma u tim situacijama bio bi post u trajanju od nekoliko dana, uz konzumaciju puno vode te biljnih čajeva, no moderan stil života nam često to ne omogućava. Stoga je preporučljivo pomoći organizmu laganom prilagodbom prehrane te dodatnim unosom vitamina i minerala u vidu dodataka prehrani kako bi se poboljšao proces detoksikacije organizma.

Kako se hraniti?

Prehrana bi se nakon blagdana trebala bazirati na laganijim jelima, voću i povrću, te smanjenom unosu mesa, mesnih prerađevina, masti i šećera. Kao dobar izvor aminokiselina koji potiče detoksikacijske mehanizme organizma pokazali su se proteini sirutke ( eng. whey). Od povrća se ističu vrste iz porodice kupusnjača (lat. Brassicaceae), posebice crna rotkva i brokula. Crna rotkva uz artičoku poboljšava rad jetre. Od voća se svojim pozitivnim učinkom na detoksikacijske mehanizme ističu agrumi. Ujedno je preporučljivo povećati unos omega-3 masnim kiselinama bogatih namirnica poput lanenih sjemenki te morskih riba (npr. losos, skuša, sardina,...). Zeleno povrće poput šparoga, avokada, krastavaca, špinata i zelenog graha se pokazalo kao dobar izvori polifenola u prehrani.

Što piti?

Kako je to ranije spomenuto kod detoxa je poželjno povećati unos vode i/ili biljnih čajeva (najmanje 2 litre tekućine dnevno). Voda ima učinak „ispiranja“ organizma i tako djeluje detoksikacijski. Od biljnih čajeva preporučuju se čaj lista metvice i ploda komorača koji pridonose normalnom funkcioniranju probavnog sustava. Nadalje, preporuča se čaj korijena maslačka koji pridonosi normalnoj funkciji jetre, te čaj lista stolisnika koji doprinosi metabolizmu masti. Od čajeva još se ističe polifenolima bogat zeleni čaj koji ima dokazano antioksidativno djelovanje.

Biljni sokovi pojedinih vrsta su se pokazali kao dobar izvor hranjivih tvari i polifenola koji imaju antioksidativni i regenerativni učinak na organizam. Svojim sastavom i učinkom ističu se matični sok nara, crnog grožđa i kelja.

Suplementacija

Iako ne postoje suplementi kojima se može izravno pripisati detoksikacijsko djelovanje, postoje oni čiji pozitivan utjecaj na organizam olakšava proces detoxa. Tu se sa svojim antioksidativnim djelovanjem ističu vitamin E i vitamin C. Uz njih se kao suplement svojim antioksidativnim djelovanjem ističe i alfa-lipoična kiselina. Kao kofaktori u biološkim procesima bitni su vitamini B skupine. Od minerala je kao potentni antioksidans prepoznat selen koji je ujedno i kofaktor u raznim procesima u organizmu.

Dodaci prehrani koje je važno istaknuti su probiotici. Oni pomažu crijevnoj flori da se vrati u ravnotežu te mogu pomoći u liječenju raznih tegoba vezanih uz probavni sustav poput zatvora i nadutosti. Osim probiotika kao dodatak prehrani koji pomaže radu probavnog sustava u našim ljekarnama možete pronaći probavne enzime koji olakšavaju razgradnju hrane i njen prolazak kroz probavni sustav.

Kao fitopreparate koji imaju ulogu u detoksikaciji organizma bitno je istaknuti dodatke na bazi sikavice. Ona djeluje zaštitnički i regenerativno na jetru, te ujedno pokazuje protuupalne učinke. Osim sikavice kao protuupalni agens ističe se kurkuma, koja potiče lučenje žuči, stimulira probavne enzime i odličan je antioksidans. Ovdje je vrijedno spomenuti i ginseng, koji je poznatiji po svojem učinku podizanja energije i poboljšavanja koncentracije, ali također je zaštitnik jetre te poboljšava metabolizam masnoća.

Detoksikacija uma

Na kraju, bitno je i što unosimo u svoj um. Moderno vrijeme nas „bombardira“ raznolikim podacima preko televizije, radija, novina i društvenih mreža. Ujedno i ljudi koji nas okružuju imaju veliki utjecaj na „zdravlje“ naših misli. Stoga je za detox uma, osim dovoljno sna, preporučljivo iskoristiti dio slobodnog vremena za boravak i fizičke aktivnosti u prirodi koja ima neprocjenjiv regenerativni učinak, kako na naš um, tako i na tijelo.

Minich DM, Brown BI. A Review of Dietary (Phyto)Nutrients for Glutathione Support. Nutrients. 2019;11(9):2073.

Klein AV, Kiat H. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. J Hum Nutr Diet. 2015;28(6):675-86. 

  • Plaćanje pouzećem

  • Besplatna dostava preko 50€

  • Akcije i popusti